V úterý 11. října se děti napříč všemi odděleními ŠD vydaly za doprovodu dvou paní vychovatelek a jedné velmi symaptické paní průvodkyně na výlet do Chrustenic. V této obci sídlí mýdlárna, kde se ručně vyrábějí kosmetické produkty - mýdla, šumivé bomby do vany, koupelové soli, sprchové gely apod.
Během cesty jsme se díky paní průvodkyni dozvěděli, jak se lidé dříve myli nebo spíše nemyli a prohlédli jsme si maketu prvního mýdla, které vzniklo v Itálii. Prohlédli a očichali jsme si též mýdla přímo z Chrustenic a dozvěděli se, co nás tam čeká.
Po příjezdu si nás v mýdlárně rozdělili na 4 skupinky a postupně se tak všichni vystřídali na všech "stanovištích". Jedna skupinka si nakoupila v místním obchůdku a pochutnala si na své svačině. Druhá skupinka se mezitím dozvěděla, jak se vyrábí šumivé bomby do koupele a jak si je můžeme celkem snadno vytvořit i doma. Děti si vyzkoušely, jak naplnit směs do formičky a zda jejich výrobek opravdu šumí při kontaktu s vodou.
Třetí skupinka se mezitím v jiné části mýdlárny věnovala vykrajování a balení svého mýdla. Zde jsme se také dozvěděli, že ruční výroba mýdel není vůbec jednoduchá a jedná se o fyzicky náročnou a zároveň velmi precizní práci. Čtvrtá skupina poznávala bylinky a plodiny, z nichž se vyrábí vůně do výrobků a snažila se podle čichu poznat, o jaké vůně se jedná. Postupně se všechny skupinky prostřídaly.
Všechny děti si odnesly mýdlo, které si samy vykrajovaly a balily a jedno mýdlo dostaly jako dárek od chrustenické mýdlárny. Troufám si říct, že se všem zúčastněným tento výlet líbil a již se moc těšíme na další.

Kachlíkárna